Ciprusi gasztronómia

Brandy sour
köszöntésképpen

Ciprus nemzeti itala
a brit gyarmati idők emléke

A ciprusi konyhát a sokféle idegen hatás befogadása jellemzi. Török, keleti, olasz és brit jegyeinek köszönhető a változatossága és az érdekes fűszerezés. Mindenekelőtt hazai  termékeket dolgoznak fel. Ritkán használnak tűzhelyt. Szívesebben készítik az ételeket agyagkemencében vagy faszénparázson.

Egyetlen este is elegendő, hogy megismerkedjünk a sokféle ciprusi specialitással. Ugyanis csaknem valamennyi étterem kínál mezét, ami nem más, mint kistányérokon tálalt tucatnyi vagy akár húszféle étel,  amelyekből mindenki annyit vesz, amennyit kíván. Rendszerint választhatunk húsos, halas és  vegetáriánus meze közül.

Italok

A jó étel elengedhetetlen kísérője Cipruson a jó bor. Néhány évvel ezelőtt még a bor volt a sziget legfőbb devizabevételi forrása. Nagy a kínálat és széles a választék borból.

De sört is főznek Cipruson. Helyi sörfőzdék terméke a pilseni típusú Keo és a licenc alapján  gyártott Carlsberg.

A szénsav nélküli ásványvíz neve metalliko nero,  a szénsavas viszont egyszerűen szoda.

Aperitifként helyi gyártású sherryt vagy uzót ihatunk. Az emésztés elősegítésére ajánlható a Filfar nevű keserű narancslikőr, a Commandaria desszertbor, vagy a ciprusi brandy, amelyből a Five kings számít a legjobb fajtának.

A brandy sour nevű frissítő hosszúital az angolok hagyatéka, amelyből a ciprusiak nemzeti itala lett. Úgy készül, hogy vesznek negyed rész ciprusi brandyt (legjobb hozzá az Angliasz), negyed rész citromszirupot, megbolondítják egy kis angostura-likőrrel, összemixelik, majd felöntik két negyed rész szódával. A pohár megnedvesített peremét cukorba mártják, azután töltik bele az italt. A brandy sourhoz dióféléket vagy nyers répakarikákat szokás rágcsálni.

Étkezés szállodában

A szállodai éttermek Cipruson magas színvonalúak. A reggelin érződik az angol hatás. A virsli és a tojás vagy  a rántotta a jobb szállodákban hozzátartozik a reggeli svéd asztalhoz, olcsóbb helyeken külön kell fizetni érte.

Délben és este sokszor kínálnak ciprusi ételeket is. Sok helyen hetente egyszer vagy többször svéd asztalt terítenek, ilyenkor sokféle ciprusi specialitást lehet megkóstolni, akárcsak a meze-lakománál.

Étkezés szállodán kívül

Az étlap csaknem mindig két nyelvű (görög és angol). A feltüntetett árak tíz százalék felszolgálási díjat és három százalék adót tartalmaznak. Az étkezéshez mindig hoznak kenyeret,  amit akkor is felszámítanak, ha valaki nem vesz belőle.

A legtöbb étterem 12 és 15, valamint 19 és  23 óra között tart nyitva. Asztalt csak nagyobb csoportok részére szokás foglalni.

Kávéházak és cukrászdák

Cukrászda csak  a városokban van. Szaharoplasztiónak hívják, és mindenféle italt árul (boron kívül), valamint édességeket és keleti  süteményeket.

A városokban  mindenütt és csaknem valamennyi faluban van kávéház, azaz kafenio. A helyi vendégek nemegyszer kártyáznak, dámát vagy  tavlit (backgammont) játszanak a filcborítású asztalokon. Közben uzót vagy brandyt, alkoholmentes italokat, sört vagy kávét kortyolgatnak.

Létezik instant kávé, amit mindig neszkafénak hívnak és frappéként hidegen is fogyasztanak. Az alapital azonban a mokka,  a kipriako kafe.  Meg kell mondani, hogyan szeretnénk:

szketo – keserűn,

metrio – közepesen  erősen, kevés cukorral

vari gliko – erősen, sok cukorral.

 

Forrás: Ciprusi Idegenforgalmi Hivatal

 

Ciprusi ételspecialitások

Jó étvágyat a finomságokhoz!

afelia pácolt, vörösborban párolt és sokszor elég zsíros disznóhús

brizolesz  erősen fűszerezett, roston sült disznó- vagy borjúkaraj

dholmadhesz szőlőlevélbe tekert rizstöltelék, néha darált hússal keverve

hiromeri füstölt kecskehús

humusz csicseriborsóból olajjal, petrezselyemmel és fokhagymával készített pép

jemisztesz  rizzsel, darálthússal és fűszernövényekkel töltött paradicsom vagy paprika

kleftiko ciprusi nemzeti eledel: hagyományos agyagkemencében (ofton) saját zsírjában és burgonyával együtt sütött bárány- vagy kecskehús

kupesz/kupekia durva őrlésű tisztből készült tésztalabdacsok, hagymával, petrezselyemmel, sóval borssal és más fűszerekkel ízesített darált hússal töltve

ludza egyfajta füstölt hús, többnyire vékonyan szeletelve

melidzanoszalata padlizsánból majonézzel vagy joghurttal, olajjal és fokhagymával készített krém

pajdhakja bárányborda

pesztrofa többnyire faszénparázson sütött pisztráng

raviolesz  nagy, sajttal töltött és sokszor fodormentával ízesített ravioli

seftalia borjúhártyába töltött, fűszeres kolbász, megsütve

sztifado disznó-, marha- vagy nyúlhúsból készült ragu, gyakran fahéjjal és római köménnyel ízesített paradicsomos lével

szupjesz többnyire egyben vagy töltve tálalt tintahalféle, amely a sokkal ismertebb kalamaresztől eltérően mindig frissen és nem mélyhűtve kerül a konyhára

szuvla csaknem öklömnyi, fűszeres húsdarabok nyárson sütve

szuvlaki kisebb változata, falatnyi húsdarabokkal

tahini szezámmagból olajjal, fokhagymával, citromlével készült krémszerű előétel

talaturi a görög tzadzikire emlékeztető, reszelt uborkával, olajjal és fokhagymával készült joghurtos pép

taramoszalata halikrából és burgonyából készült, rózsaszínes pép

tavuli újhagymával kevert búzakorpa

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


8 − = hat

Translate »